Meble w historii człowieka

Choć mebel może wydawać się czymś pospolitym i normalnym to już w starożytności stosowano tego typu elementy w swoich domach. W początkach starożytności raczej dominowały meble wykonywane z kamienia, najczęściej marmuru. Były to proste stoły oraz krzesła, nie raz wsparte na zwierzęcych nogach.

Meble te nie grzeszyły funkcjonalnością, a do tego z pewnością były one mało wygodne i zimne. W późniejszym okresie starożytności zaczęto wykonywać także pierwsze proste meble drewniane. Niestety do czasów współczesnych nie zachował się żaden taki mebel, a nasza wiedza odnośnie nich wywodzi się jedynie z malowideł naściennych oraz na naczyniach.
Rzymianie, w późniejszym okresie, zaczęli dużo bardziej wykorzystywać drewno do budowy swoich mebli, a ich rodzai było coraz więcej. Nogi mebli najczęściej były toczone, a stoły charakteryzowały się swoim kwadratowym kształtem i tylko jedną nogą. Popularne zaczęły się stawać wtedy także meble składane, wygodne, gdyż przenośne. Nadal jednak dużo mebli wykonywało się z kamienia, ale także i z brązu. Pojawiały się wtedy już pierwsze szafy, komody, kredensy, leżanki i wiele więcej mebli znanych do dzisiaj. Co ciekawe w tamtym okresie pojawiły się także po raz pierwszy dwa rodzaje łóżek. Typowe łóżko do spania wykonywano z drewna. Natomiast pierwowzór współczesnej sofy, stosowany na przykład do jadalni, stanowił kamienną kanapę, często narożnikową okalającą nawet cały stół.
Dopiero w późniejszych okresach meble oprócz funkcjonalności zaczęły mieć także znamiona stylistyki. Pojawiały się kolejne epoki, a meble stawały się coraz piękniejsze i emanowały różnego rodzaju zdobieniami. Dzisiaj zdobienia z poprzednich epok są bardzo cenione i wartościowe, ale do tego następuje powrót do pięknych mebli drewnianych, na rzecz zimnych ze szkła i metalu.

 

Losowe artykuły

Podpórki do książek w Twojej biblioteczce

Efektywne i oryginalne zaprezentowanie domowej biblioteczki nie należy niestety do zadań łatwych. Jest to jeszcze bardziej trudne, zwłaszcza wtedy, kiedy książkowa kolekcja ciągle się powiększa. Ciekawym...

Funkcjonalny i ładny zarazem mebel

Wiele osób uważa, że jeśli zobaczą czyjś dom będą w stanie powiedzieć kim jest jego właściciel. Dobór mebli i cały wystrój poszczególnych wnętrz jest adekwatny do upodobań właściciela. Jeśli ktoś...

Historia mebli

W kategorii Meble - ogólnie

Nowoczesność, szyk i elegancja

W kategorii Meble - ogólnie

Jakie mamy meble?

W kategorii Meble - ogólnie

Czym jest rattanowa plecionka?

W kategorii Meble - ogólnie

Nowoczesne i eleganckie meble

W kategorii Meble - ogólnie